Wednesday, May 23, 2012

Summer recipes/ Фотоліфтинг

This week seems to be a rainy one, or at least this is what we are promised by the weather center. The weather was so nice this past weekend, that me and my daughter spent a lot of time outside, checking out how the things grow in our garden. It's all growing so nicely. ))) We had few crops of radishes and watching closely over strawberries. However, we think that squirrels will get them first. My husband bought a special spray to prevent squirrels from coming in. He sprayed it on the side fence, but not on the front or back. Now, those tricky animals are running straight across the yard, skipping the fence. It's just TOO FUNNY!
On Sunday I had some time to spend with my family, so we have tried out some summer recipes. One was home-made ranch dressing and the other strawberry smoothie. I used Greek yogurt for both.
Kids approved both! :)))

Цей тиждень видався в нас дуже дощовий, можна сказати сезон дощів якийсь. Прогнозують нам грози щодня. Проте, погода на вихідних виявилась суперовою, і це дало нам можливість з донечкою гуляти по-подвір’ю і доглядати наш маленький город. Все росте так гарно, і ми гарно повисмикували редисочку і споглядали за полуницею. Вона так гарно зацвела і зав’язалась, і вже так багато гарних зелених ягідок. Ой боюсь, що нам так і не світить посмакувати ними. Білки і бурундуки добираються до неї набагато швидше. Саме цікаве, що мій чоловік купив спеціальний оприскувач від білок, і оприскав боковий паркан, проте не той що ззаду або спереду садочку, і якщо колись білки скакали парканом на дерево, то тепер вони біжать через весь садок до того місця де не оприскано. Я за цим спостерігала і ледве стримувалась від сміху. Кумедно!!!
Отже в неділю було трошки часу, щоб випробувати кілька переписів, таких як заправда до салатки на йогурті а також зробити діткам коктейль з полуниць і йоґурту. 


Смаколики потрапили на фотоліфтинґ який зараз проходить в Шпаківні. Арт Клуб.

Запрошуємо!No comments:

Post a Comment